Pielęgnacja kamiennych blatów

Pierwszą rzecz, jaką należy zrobić w celu pielęgnacji i zabezpieczenia blatu, jest jego zaimpregnowanie. Procedurę tę, wykonujemy w Krak Stone aż dwukrotnie – pierwszy raz po produkcji oraz drugi – na montażu.

Dzięki temu tworzy się warstwa ochronna, która zmniejsza nasiąkliwość kamienia przez zasklepienie mikroszczelin. Zapobiega to też wchłanianiu brudu w głąb kamienia i odbarwianiu go. Ważne by mniej więcej raz do roku zaimpregnować blat.

By prawidłowo czyścić kamienny blat kuchenny, trzeba pamiętać o kilku istotnych zaleceniach:

  • Przy blatach z marmuru unikać wybielaczy (chlorki sodu powodują odbarwienia)
  • Przy blatach z marmuru dobra będzie woda, ale unikać destylowanej i mineralnej (po ich stosowaniu mogą wystąpić ciemne odbarwienia)
  • Przy blatach z marmuru unikać środków z pH 5,5 (grożą trwałym uszkodzeniem). Stosować takie, gdzie pH równe jest 7.
  • Płyn do mycia naczyń jest bezpiecznym sposobem, pod warunkiem, że nie zostawi się nawet śladowej jego ilości na blacie. Jeżeli na resztki płynu postawi się coś gorącego, może dojść do trwałego odbarwienia
  • Pnikać środków, które w swoim składzie zawierają kwasy, w tym: fosforowy, cytrynowy, mrówkowy, octowy oraz kwas solny. Zastosowanie ich, obojętnie czy na marmurze czy granicie, sprawia, iż jego powierzchnia staje się matowa i traci swój blask (przestaje błyszczeć).
  • Płyny do mycia szyb / mebli nadadzą się, ale te oparte na alkoholu
  • Nie stosować produktów do czyszczenia pieców. Zawierają one ług potasowy i sodę oczyszczoną, które trwale zniszczą powłokę kamienną
  • Nie stosować: benzyny, zmywacza do paznokci i tym podobnych (powód identyczny jak powyżej).
  • Przy impregnacji stosować wyłącznie środki do tego przeznaczone, specjalnie dobrane pod określony kamień.

Czytaj również

Majówka 29.04-3.05.2023

Informujemy, że w dniach 29.04 - 3.05 salon sprzedaży będzie nieczynny. Wracamy do Was po majówce!

majówka góry kamienie

Rozwijamy się i realizujemy projekt dofinansowany przez Unię Europejską

„KRAK-STONE GRZESIKOWSCY” SPÓŁKA JAWNA realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstwa „KRAK-STONE GRZESIKOWSCY” sp.j. poprzez opracowanie strategii wzorniczej dla nowych produktów

dofinansowanie z funduszy europejskich-krak-stone

Kwarcyt naturalny. Charakterystyka

Kwarcyt to naturalny kamień, który dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Ma bardzo mocno zbitą strukturę, jest twardy, wytrzymały, odporny na zniszczenia i plamy. Te cechy sprawiają, że idealnie sprawdza się, jako materiał do wykonywania parapetów, blatów kuchennych, podłóg, a nawet obudowy kominków. Dodatkowo wizualnie przypomina marmur, więc każdemu wnętrzu doda elegancji i niepowtarzalnego stylu. Co jeszcze kryje się za popularnością kwarcytu?

kwarcyt