Opłacalność inwestycji w kamień - 10 zalet

Dlaczego opłaca się inwestować w elewacje kamienne i inne elementy z kamienia? Poznaj 10 niepodważalnych zalet wieczystego budulca.

1. Kamień to fizyczna doskonałość

Głównie za sprawą przewodzenia ciepła. Od tysięcy lat masywne budynki absorbują ciepło, skutecznie zapobiegając ich przegrzaniu. W dodatku, gdy spada temperatura, pozostałe w kamieniu ciepło uwalnia się stopniowo, ogrzewając budynek. Stąd też nic dziwnego, że badania udowodniły, iż energia potrzebna do ogrzania wielopiętrowego obiektu o kamiennej fasadzie jest znacznie niższa niż w przypadku tego samego obiektu o fasadzie ze szkła (100-150 kWh/m2 do 300-700 kWh/m2).

2. Kamień to niezwykła trwałość

To materiał, który nie bez powodu nazywany jest wiecznym. Wszystko dzięki jego odporności na ściskanie czy ścieranie. Dzięki temu podłogi, które wyłożono granitem albo również twardymi kamieniami, trwają przez dziesiątki lat, bez żadnego śladu używania. 

3. Kamień to różnorodność

Doprawdy nie wiem, jaki inny materiał jest w stanie ukazać się w takiej mnogości kolorów i wzorów. Właściwie paleta różnorodnych pomysłów jest nieograniczona. Odpowiednio obrobiony kamień spełni wszelkie oczekiwania i może być dopasowany do każdego projektu – wystarczy tylko wybrać odpowiedni materiał.

4. Kamień to cenowa atrakcyjność

Oczywiście cenowo nie jest porównalny do syntetycznych materiałów, gdy oceniamy go w chwili zakupu. Aczkolwiek niewyobrażalna trwałość tego materiału, niskie koszty utrzymania i czyszczenia, sprawiają, że w perspektywie 30 letniej jest to materiał zdecydowanie najbardziej atrakcyjny. I najtańszy. Bo możemy puścić w zapomnienie konieczności napraw i wymian. Odpowiednio obrobiony i utrzymany, będzie Państwu służył dziesiątki lat.

5. Kamień to brak szkody dla środowiska

Nie bez powodu stosuje się go na szeroką skalę w łazienkach czy kuchniach. Ze względu na fakt, iż jest to dzieło natury – brak w nim składników szkodliwych w jakikolwiek sposób dla zdrowia. Nawet potraktowany ogniem nie wydziela niebezpiecznych substancji. Nie ma potrzeby stosowania też jakichkolwiek preparatów przed jego użyciem. Z wyjątkiem atestowanych impregnatów.

6. Kamień to materiał ekologiczny

To niemalże gotowy towar, stworzony przez naturę. Wymaga jedynie wydobycia i obróbki, a nie produkcji od zera. Zatem nie jest to tak energochłonna procedura jak przy pełnej produkcji. W dodatku odpady nie są niebezpieczne dla środowiska, gdyż to naturalne składniki. Mogą zostać nawet przetworzone na konglomeraty albo oddane na rekultywacje terenów pokopalnianych.

7. Kamień to trójwymiarowość

I to wiąże się przede wszystkim z niesłychanymi możliwościami w jego kształtowaniu. I piszę tu zarówno o płytach, jak i całych blokach kamienia. Dowolne wycięcie, łączenia czy nadanie żądanej faktury to są ogromne zalety kamienia. Da się nie tylko nadać kamieniowi odpowiednią fakturę (jak poler, szczotkowanie, waterjet czy groszek), ale i wyrzeźbić dowolny kształt. To sprawia, że jest to niesamowity wręcz surowiec, jeśli zależy nam na osiągnięciu prawdziwie zachwycających efektów estetycznych.

8. Kamień to indywidualne dopasowanie do potrzeb Klienta

Każdy kamień naturalny wydobywany jest w tzw. blokach. Ich wielkość zależy w znacznej mierze od możliwości transportowych. Do Polski akurat przypływają bloki do 24 ton. Bloki z kolei są cięte na płyty. Te zaś, wycina się i obrabia zgodnie z wymogami projektu. Mnogość możliwości obróbki i kształtowania kamienia, sprawia, że da się zrealizować nawet niekonwencjonalne pomysły klienta, co tym bardziej podnosi wartość tego budulca.

9. Kamień to fascynacja

Kamień jest dziełem natury. Nie bez powodu więc, można znaleźć tak szeroką paletę wzorów i kolorów. To ogromna różnorodność i mnogość wyborów. Każdy kamień ma indywidualne własności, dzięki swojemu rodzajowi i wiązaniom minerałów, z których jest zbudowany. To nie jednorodny fabrykat, lecz unikalne dzieło przejawiające się w mnogości form.

10. Kamień to długowieczność

Często tak bywa, że materiały budowlane po latach niszczeją i nie nadają się już do normalnego użytkowania, o stratach w walorach estetycznych nie wspomnę. Jednakże kamień naturalny jedynie pokrywa się patyną, a to nie szkodzi mu w żaden sposób – nawet go uszlachetnia. Nie dość, że oznacza się łatwością w utrzymaniu i czyszczeniu, to jeszcze jest budulcem, który może przetrwać nie tylko dziesiątki lat, ale przy właściwym budowaniu – nawet setki.

Czytaj również

Majówka 29.04-3.05.2023

Informujemy, że w dniach 29.04 - 3.05 salon sprzedaży będzie nieczynny. Wracamy do Was po majówce!

majówka góry kamienie

Rozwijamy się i realizujemy projekt dofinansowany przez Unię Europejską

„KRAK-STONE GRZESIKOWSCY” SPÓŁKA JAWNA realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstwa „KRAK-STONE GRZESIKOWSCY” sp.j. poprzez opracowanie strategii wzorniczej dla nowych produktów

dofinansowanie z funduszy europejskich-krak-stone

Kwarcyt naturalny. Charakterystyka

Kwarcyt to naturalny kamień, który dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Ma bardzo mocno zbitą strukturę, jest twardy, wytrzymały, odporny na zniszczenia i plamy. Te cechy sprawiają, że idealnie sprawdza się, jako materiał do wykonywania parapetów, blatów kuchennych, podłóg, a nawet obudowy kominków. Dodatkowo wizualnie przypomina marmur, więc każdemu wnętrzu doda elegancji i niepowtarzalnego stylu. Co jeszcze kryje się za popularnością kwarcytu?

kwarcyt