Porady i wskazówki, jak impregnować kamień

Kamień jest chętnie wybieranym materiałem budowlanym. Granit, marmur, kwarcyt, onyks czy trawertyn znajdują zastosowanie jako elementy wykończenia domów i mieszkań. Prezentujemy kilka porad i wskazówek, jak sprawić, by realizacje z kamienia zawsze wyglądały dobrze.

Kiedy warto pokryć kamień impregnatem?

Zazwyczaj pokrycie kamienia impregnatem jest niezbędne, by służył nam przez długi czas. Bezwzględnie powinniśmy to zrobić, kiedy kamień znajduje się na zewnątrz, w pomieszczeniach wilgotnych bądź kiedy jest narażony na zabrudzenia. Impregnacja płaskich powierzchni granitowych szlifowanych i polerowanych, które słabo chłoną kurz, brud i wilgoć nie zawsze jest niezbędna, jednak warto ją wykonać, aby długo cieszyć się nienagannym wyglądem produktu. W przypadku kamieni o wysokiej nasiąkliwości, jak np. piaskowce, wapienie czy niektóre marmury, impregnacja jest konieczna. Impregnacja ogranicza chłonność powierzchni poprzez wypełnienie  impregnatem porów w kamieniu. Impregnat tworzy na powierzchni kamienia powłokę zabezpieczającą przed kurzem i brudem, a także zabezpiecza przed działaniem promieniowania UV, które negatywnie wpływa na kolor. Wszystkie produkty z kamienia firmy Krak Stone są   impregnowane po zakończeniu procesu produkcyjnego.

 


Impregnacja granitu

Ze względu na naturalne pory, granit będzie chłonąć ciecze. Po odpowiedniej impregnacji cecha ta znacznie się zmniejszy, ale nie zostanie zlikwidowana. Granit powinien być regularnie, co pół roku impregnowany specjalnym preparatem. Jeśli impregnujemy granitowy blat kuchenny, impregnat powinien mieć atest potwierdzający, że jest bezpieczny w kontakcie z żywnością. Utrzymanie powierzchni granitowej jest bardzo proste. Wystarczy ciepłą wodę oraz atestowane środki do kamienia wg instrukcji. Nie mogą one zawierać w swoim składzie środków ścierających ani octu.

 


Impregnacja marmuru, trawertynu, onyksu

Trawertyn, marmur i onyks są materiałami bardzo chłonnymi, a ich regularna impregnacja jest niezwykle ważna. W zależności od miejsca występowania przyjmuje się następujące odstępy czasowe:

łazienki i blaty łazienkowe i łazienki - raz na 3 miesiące,
okładziny ścienne, parapety wewnętrzne - raz na pół roku,
posadzki - raz na pół roku lub w zależności od intensywności użytkowania.

Zaimpregnowanie materiału zmniejszy chłonność cieczy, jednak jej nie wyeliminuje, dlatego należy uważać, by na kamieniu nie zalegały ciecze. Pozostawiona woda spowoduje, że pojawi się nalot wapienny, a powierzchnia produktu stanie się matowa.

 


Impregnacja konglomeratu kwarcowego

Konglomerat kwarcowy powinien być impregnowany regularnie, co pół roku, specjalnym impregnatem do kamienia. Impregnat do blatu kuchennego musi mieć atest do żywności.

 


Jak zaimpregnować kamień?

Impregnacja kamienia jest bardzo prosta i można ją wykonać we własnym zakresie. Impregnaty można nakładać pędzlem, gąbką, wałkiem lub natryskowo. Do gładkich powierzchni dobrze sprawdzi się  wałek lub gąbka. Do powierzchni strukturyzowanych lepszy będzie pędzel z długim włosiem, którym dotrzemy w zakamarki. W zależności od rodzaju impregnatu nakłada się 1-4 warstwy. Po upływie ok. 12 godzin wystarczy zetrzeć nadmiar impregnatu ściereczką.

Czytaj również

3.12.2022 nieczynne

Uprzejmie informujemy, że w dniu 26.11.2022 firma będzie nieczynna. Wracamy do Was już w poniedziałek! :)

20221026_151807 (1)

Przerwa Świąteczna

Informujemy, że w dniach 24.12.2021-2.01.2022 nasza firma będzie nieczynna ze względu na okres urlopowy podczas przerwy Świątecznej.

Od 3-4.01.2022 pracujemy w godzinach skróconych, tj. do godziny 13:00. W dniach 5-8.01.2022 również będzie zamknięte.

Wracamy do Was z pełną mocą i dozą nowej energii już 10 stycznia.

Screen Shot 12-29-21 at 11.52 AM

Rozwijamy się i realizujemy projekt dofinansowany przez Unię Europejską

„KRAK-STONE GRZESIKOWSCY” SPÓŁKA JAWNA realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstwa „KRAK-STONE GRZESIKOWSCY” sp.j. poprzez opracowanie strategii wzorniczej dla nowych produktów

dofinansowanie z funduszy europejskich-krak-stone