+48 723 333 600biuro@krakstone.com

Moda cmentarna. Jakie nagrobki są na czasie?

Cmentarz jest miejscem spoczynku zmarłych, dlatego musi być na nim zachowany spokój i odpowiedni nastrój. Moda cmentarna nie jest tak zmienna jak np. w przypadku ubrań czy mebli. Jednak odwiedzając jakikolwiek cmentarz, trudno nie zauważyć, że moda na nagrobki także się zmienia.

Groby stawiane kilkadziesiąt lat temu wyglądają inaczej niż te nowoczesne. Dzisiaj nagrobki wykonywane są często ze lśniących kamieni, pomniki mogą mieć różne barwy oraz oryginalne kształty i motywy. Kiedyś groby były proste i matowe, zazwyczaj pomniki miały formę krzyży albo aniołów czuwających nad duszami zmarłych. Na przestrzeni lat zmieniają się także materiały, z których wykonuje się nagrobki i pomniki.


Jakie materiały są najpopularniejsze?

Nagrobki są najczęściej wykonywane z kamienia naturalnego. Jest to najlepszy wybór, ponieważ taki materiał odznacza się trwałością, odpornością na działanie czynników zewnętrznych i jest estetyczny. Nagrobek musi być ładny i trwały – to dwie najważniejsze cechy grobów.
W naszym klimacie najlepiej sprawdzają się nagrobki granitowe. Kamień ten jest niezwykle trwały i wytrzymały, a przy tym dość łatwy w utrzymaniu. Można go zaimpregnować, aby nie porastał mchem i porostami. Mycie płyt granitowych jest proste i nie trzeba do tego używać specjalnych chemikaliów, wystarczy czysta woda i ewentualnie odrobina płynu do mycia naczyń.
Dobrym rozwiązaniem jest także kwarcyt naturalny, który ma podobne właściwości do granitu. W naszej strefie klimatycznej nie poleca się wykonywania nagrobków z marmuru, który pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych szybko niszczeje i staje się nieestetyczny.


Moda cmentarna

Nagrobki mogą przybierać wiele różnych form. Niedawno popularne były nagrobki z Chin, które wyróżniały się niezwykle udziwnionymi kształtami, formami i ozdobami. Miały dużo łuków, giętych linii i niespotykanych rozwiązań. Obecnie moda na takie nagrobki przemija, a modne stają się proste i eleganckie formy. Płyty są coraz częściej kanciaste, ich krawędzie są proste i nie mają już charakterystycznych dla chińskich produkcji zaokrągleń. Współczesne nagrobki są wysmakowane, minimalistyczne i piękne w swojej prostocie.

Czytaj również

Zmiana lokalizacji i obsługa klienta zdalna

Stało się!
Przenosimy oficjalnie lokalizację firmy, biuro oraz produkcję do nowej siedziby pod świeżo nadanym adresem:
ul. Przemysłowa 19, 32-060 Kryspinów
Tuż przy zjeździe z A4 Kraków Bielany w stronę Piekar.

Więcej informacji poniżej

425293876_949026653890993_7876464076069366360_n

Sobota 17.02.2024 nieczynne

Informujemy, że w soboty od 10.02.2024 salon sprzedaży będzie nieczynny do odwołania. Otwieramy ponownie już po przeniesieniu w nowej lokalizacji.

kwarcyt-super-white.q50q9q50q.20251 (1)

Już wkrótce zmiana adresu

ZMIENIAMY SIĘ!!!

Pragniemy poinformować, że wiosną przyszłego roku zmieniamy naszą lokalizację, przenosimy produkcję, otwieramy się na nowe materiały, projektujemy showroom kamienia, który będzie unikatowym miejscem na mapie Krakowa- mamy nadzieję, przyjaznym dla naszych przyszłych i obecnych klientów.
Pomysłów jest wiele, pracy jeszcze więcej.

Screen Shot 12-17-23 at 09.06 PM