Moda cmentarna. Jakie nagrobki są na czasie?

Cmentarz jest miejscem spoczynku zmarłych, dlatego musi być na nim zachowany spokój i odpowiedni nastrój. Moda cmentarna nie jest tak zmienna jak np. w przypadku ubrań czy mebli. Jednak odwiedzając jakikolwiek cmentarz, trudno nie zauważyć, że moda na nagrobki także się zmienia.

Groby stawiane kilkadziesiąt lat temu wyglądają inaczej niż te nowoczesne. Dzisiaj nagrobki wykonywane są często ze lśniących kamieni, pomniki mogą mieć różne barwy oraz oryginalne kształty i motywy. Kiedyś groby były proste i matowe, zazwyczaj pomniki miały formę krzyży albo aniołów czuwających nad duszami zmarłych. Na przestrzeni lat zmieniają się także materiały, z których wykonuje się nagrobki i pomniki.


Jakie materiały są najpopularniejsze?

Nagrobki są najczęściej wykonywane z kamienia naturalnego. Jest to najlepszy wybór, ponieważ taki materiał odznacza się trwałością, odpornością na działanie czynników zewnętrznych i jest estetyczny. Nagrobek musi być ładny i trwały – to dwie najważniejsze cechy grobów.
W naszym klimacie najlepiej sprawdzają się nagrobki granitowe. Kamień ten jest niezwykle trwały i wytrzymały, a przy tym dość łatwy w utrzymaniu. Można go zaimpregnować, aby nie porastał mchem i porostami. Mycie płyt granitowych jest proste i nie trzeba do tego używać specjalnych chemikaliów, wystarczy czysta woda i ewentualnie odrobina płynu do mycia naczyń.
Dobrym rozwiązaniem jest także kwarcyt naturalny, który ma podobne właściwości do granitu. W naszej strefie klimatycznej nie poleca się wykonywania nagrobków z marmuru, który pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych szybko niszczeje i staje się nieestetyczny.


Moda cmentarna

Nagrobki mogą przybierać wiele różnych form. Niedawno popularne były nagrobki z Chin, które wyróżniały się niezwykle udziwnionymi kształtami, formami i ozdobami. Miały dużo łuków, giętych linii i niespotykanych rozwiązań. Obecnie moda na takie nagrobki przemija, a modne stają się proste i eleganckie formy. Płyty są coraz częściej kanciaste, ich krawędzie są proste i nie mają już charakterystycznych dla chińskich produkcji zaokrągleń. Współczesne nagrobki są wysmakowane, minimalistyczne i piękne w swojej prostocie.

Czytaj również

3.12.2022 nieczynne

Uprzejmie informujemy, że w dniu 26.11.2022 firma będzie nieczynna. Wracamy do Was już w poniedziałek! :)

20221026_151807 (1)

Przerwa Świąteczna

Informujemy, że w dniach 24.12.2021-2.01.2022 nasza firma będzie nieczynna ze względu na okres urlopowy podczas przerwy Świątecznej.

Od 3-4.01.2022 pracujemy w godzinach skróconych, tj. do godziny 13:00. W dniach 5-8.01.2022 również będzie zamknięte.

Wracamy do Was z pełną mocą i dozą nowej energii już 10 stycznia.

Screen Shot 12-29-21 at 11.52 AM

Rozwijamy się i realizujemy projekt dofinansowany przez Unię Europejską

„KRAK-STONE GRZESIKOWSCY” SPÓŁKA JAWNA realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstwa „KRAK-STONE GRZESIKOWSCY” sp.j. poprzez opracowanie strategii wzorniczej dla nowych produktów

dofinansowanie z funduszy europejskich-krak-stone