Parapety marmurowe jako elementy wykończeniowe

Marmur, symbol luksusu i elegancji,  znany jest od starożytności. Używano go wówczas jako materiału budowlanego i ozdobnego. Dziś chętnie wykorzystuje się go w wykończeniu wnętrz jako materiał na schody, podłogę, zabudowę kominków czy blaty kuchenne. Jednak bardzo popularnym elementem wykończeniowym jest wykorzystanie marmuru jako materiału do parapetów wewnętrznych. Parapety marmurowe są niezwykle eleganckie, świetnie sprawdzają się w stylowym wnętrzu, są funkcjonalne oraz bardzo łatwe w utrzymaniu.

Obecnie na rynku dostępny jest marmur w rozmaitych kolorach. Najbardziej popularnym kolorem jest biały i czarny, jednak jeśli zależy nam oryginalnym wnętrzu możemy zakupić zielony, szary lub brązowy. Decydując się na marmurowe parapety musimy pamiętać, aby ich grubość miała od 2 cm do 3 cm. Jest to optymalna grubość, na którą najchętniej się decydują kupujący. Bardzo ważnym elementem jest także właściwy montaż. Do montażu zazwyczaj stosuje się zaprawę klejową, której kolor uzależniony jest od koloru marmuru lub pianki montażowej małorozprężalnej.

Aranżacja okienna to połączenie pięknego parapetu wraz z bujną zielenią oraz z drewnianymi meblami, tworzą idealną całość. Jeśli na naszym parapecie pojawiają się zielone akcenty ,pamiętajmy, aby nasze kwiatki posiadały podstawki. Dzięki temu unikniemy zacieków i zabrudzeń.

Właściwa pielęgnacja

Jednak nie wszędzie możemy wykorzystać marmur. Marmur ze względu na niską wytrzymałość na działanie kwasów oraz zarysowania,  nie powinien być stosowany na zewnątrz.  Jeśli zdecydowaliśmy się na marmurowy element wykończenia, warto zmniejszyć  nasiąkliwość kamienia, poprzez  odpowiednią impregnację kamienia.  Marmur, który nie lubi działania kwasów, a dodatkowo nie jest zaimpregnowany,  podczas przypadkowego wylania wina czy soku z cytryny na powierzchnię, może spowodować zmatowienie powierzchni.

 Podczas czyszczenia zwróćmy szczególną uwagę na  dobranie właściwych płynów, które przeznaczone są do kamienia naturalnego. Stosujmy delikatne ściereczki nasączone płynem do mycia szyb, lecz unikajmy octu. Pamiętajmy także o tym, aby nie kłaść gorących rzeczy na naszych parapetach. Dzięki temu unikniemy odbarwienia kamienia. Właściwa i regularna pielęgnacja parapetów marmurowych jest niezwykle ważna, dlatego pamiętajmy o niej.

Czytaj również

Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

„KRAK-STONE GRZESIKOWSCY” SPÓŁKA JAWNA
realizuje projekt dofinansowany
z Funduszy Europejskich

Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstwa „KRAK-STONE GRZESIKOWSCY” sp.j. poprzez opracowanie strategii wzorniczej dla nowych produktów

dofinansowanie z funduszy europejskich-krak-stone

Kwarcyt naturalny. Charakterystyka

Kwarcyt to naturalny kamień, który dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Ma bardzo mocno zbitą strukturę, jest twardy, wytrzymały, odporny na zniszczenia i plamy. Te cechy sprawiają, że idealnie sprawdza się, jako materiał do wykonywania parapetów, blatów kuchennych, podłóg, a nawet obudowy kominków. Dodatkowo wizualnie przypomina marmur, więc każdemu wnętrzu doda elegancji i niepowtarzalnego stylu. Co jeszcze kryje się za popularnością kwarcytu?

kwarcyt

Onyx jako element dekoracyjny

Największą ozdobą onyksu jest jego barwa. Najpopularniejszy jest kolor czarny, złożony z występujących kolejnych warstw białej i czarnej, ale równie pięknie prezentuje się w kolorze zielonym. Nic dziwnego, że cieszy się on popularnością w branży jubilerskiej. Dzisiaj jest on wykorzystywany przez architektów i projektantów wnętrz. Ze względu na jego nieprzystosowanie do niekorzystnych warunków atmosferycznych, wykorzystuje się go do elementów dekoracyjnych wewnątrz budynku. Jego największą ozdobą jest to, że jego struktura pozwala na przepuszczanie i rozczepianie promieni światła, dlatego bardzo dobrze prezentuje się podświetlony. Dlatego często przed jego montażem pod spód kamienia, zakłada się stelaż ze źródłem światła. Pozwala to uzyskać niepowtarzalny efekt. Każda jego płyta ma unikalne ułożenie słojów.

onyks