Wybór nagrobka. Co wziąć pod uwagę?

Bliscy zmarłej osoby poczytują sobie za obowiązek i punkt honoru ufundowanie jej godnego pomnika. Wybór nagrobka nie powinien być sprawą przypadkową, gdyż stanowi inwestycję na długie lata. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja.

Wybór kamienia

Przygotowując się do postawienia pomnika, należy poznać zalety dostępnych materiałów. Odradzamy wybór marmuru, choć jego walory estetyczne są kuszące. Surowiec ten – rodzaj skały wapiennej, wykazuje brak odporności na polskie warunki klimatyczne. Wdzięcznym i gwarantującym trwałość kamieniem jest granit. Wspaniałą jakością odznaczają się zarówno surowce pochodzące z rodzimych złóż, jak i te przywożone z odległych zakątków świata. Wybór kamienia dostępny jest w rozmaitej kolorystyce. Popularnością cieszą się pomniki nagrobkowe ustawione z granitu w kolorze czarnym, grafitowym, w różnych odcieniach szarości, ale z zainteresowaniem spotykają się odcienie brązu i beżu. Ciekawy efekt osiąga się poprzez łączenie płyt w dwóch różnych kolorach. Warto pamiętać, że nagrobki wykonane z granitu dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i zakonserwowaniu kamienia zachowują stylowy wygląd przez długie lata.


W poszukiwaniu odpowiedniego projektu

Kiedy przystępują Państwo do wyboru projektu nagrobka, należy określić, czy pomnik ma być pojedynczy czy podwójny. Kolejną sprawą jest decyzja o wykonaniu lub nie – piwnicy pochówkowej. Następnie można sprecyzować oczekiwania względem kształtu płyt nagrobnych. Typową konstrukcję tworzymy przez zestawienie pod kątem prostym dwóch płyt, choć coraz częściej Klienci rezygnują z części pionowej. Płyta pionowa może mieć kształt typowego prostokąta lub o dowolnie ściętych krawędziach. Proponujemy też głowice w formach mniej geometrycznych ozdobionych detalami. Część pozioma może być jednolita lub łamana. Oferujemy różne typy wykończenia krawędzi: gładki szlif, fazowanie, z zachowaniem kątów lub łukami. Kolejnym elementem jest dodanie napisów. Powstają one albo dzięki piaskarce wydzierającej je piaskiem pod ciśnieniem, albo poprzez maszynowe wyżłobienie frezem palcowym (tzw. "litery frezowane"). Litery piaskowane są dużo płytsze, natomiast ich zaletami są niski koszt oraz możliwość dodawania kolejnych napisów bezpośrednio na cmentarzu. Litery frezowane są droższe, ale też przy tym znacznie głębsze i wyglądają, jakby były wykute w kamieniu. W ich przypadku nastręcza problemu dopisywanie kolejnych napisów na istniejącym pomniku. Wtedy trzeba zdjąć tablicę napisową, by dostarczyć ją do zakładu kamieniarskiego do wyfrezowania – maszyna frezująca odznacza się sporymi rozmiarami. Napisy poddaje się wysrebrzeniu, ozłoceniu lub pozostawia naturalne, zabezpieczając je impregnatem przed "niknięciem" w deszczu. Ostatnimi elementami są ozdobne detale takie, jak wazony donice, latarenki itp. Nasz zakład kamieniarski proponuje Państwu wiele projektów, ale z przyjemnością wykonamy nagrobek według pomysłu Klienta.

Czytaj również

Onyx jako element dekoracyjny

Największą ozdobą onyksu jest jego barwa. Najpopularniejszy jest kolor czarny, złożony z występujących kolejnych warstw białej i czarnej, ale równie pięknie prezentuje się w kolorze zielonym. Nic dziwnego, że cieszy się on popularnością w branży jubilerskiej. Dzisiaj jest on wykorzystywany przez architektów i projektantów wnętrz. 

ozdobny kamien.jpg.w,1024.19468

Porady i wskazówki, jak impregnować kamień

Kamień jest chętnie wybieranym materiałem budowlanym. Granit, marmur, kwarcyt, onyks czy trawertyn znajdują zastosowanie jako elementy wykończenia domów i mieszkań. Prezentujemy kilka porad i wskazówek, jak sprawić, by realizacje z kamienia zawsze wyglądały dobrze.

kasmien.jpg.w,1024.19467

Kominek marmurowy jako element wyposażenia salonu

Wesoło trzaskający ogień czyni wnętrze każdego domu przytulniejszym. Już sama myśl o kominku, z którego rozchodzi się ciepło, sprawia, ze odczuwamy błogą przyjemność. Jeśli nasz dom ma być ostoją ciepła i bezpieczeństwa, warto wyposażyć salon w kominek marmurowy.

kominek marmuorwy.jpg.w,1024.19463